CZYM JEST MYŚLENIE

KRYTYCZNE?


RUTYNY MK
NARZĘDZIA MK

Myślenie krytyczne to zbiór postaw, zachowań, działań, dzięki którym potrafimy zrozumieć informację, która płynie od zewnątrz jak i z zewnątrz, po to aby podjąć najlepszą decyzję w tym momencie.

Oto 10 postaw, które cyklicznie stosowane, rozwijane w klasie dadzą gwarancję, że Wasi uczniowie, absolwenci będą wyposażeni w tą kompetencję i będą wiedzieli jak ją zastosować w swojej dalszej edukacji czy w przyszłym życiu zawodowym.

RUTYNY I NARZĘDZIA MYŚLENIA KRYTYCZNEGO

Aby rozwijać myślenie krytyczne nie potrzebujecie nauczyciela filozofii!


Wyposażymy Was w rutyny i narzędzia krytycznego myślenia, dzięki, którym będzie mogli rozwijać 10 postaw myślenia krytycznego na wszystkich swoich przedmiotach.

CZYM SĄ RUTYNY?

Rutyny to proste, graficzne narzędzia stworzone kilkanaście lat temu na Harvard University (Project Zero), dzięki którym Wasi uczniowie będą potrafili się zatrzymać i myśleć na kilkadziesiąt różnych sposobów, w zależności od celów lekcji, planu nauczyciela.

"Myślenie krytyczne - kiedyś myślałem że nie jest potrzebne, teraz myślę, że jest jednym z narzędzi do osiągnięcia sukcesu na różnych polach działania."

"Kiedyś nie byłam świadoma na czym on polega, teraz myślę, że jest bardzo ważnym elementem w życiu, na podstawie którego obieramy właściwe drogi w naszym życiu."

"Myślenie krytyczne - kiedyś myślałam, że dotyczy uczniów w liceum, bo wymaga wielu operacji myślowych, znajomości wielu pojęć. Teraz myślę, że myślenie krytyczne wymaga odwagi, zadawania pytań, patrzenia na problem z innej strony - a to mogę robić na i na lekcjach polskiego, i na wychowawczej już w szkole podstawowej. Dziękuję!"

CZYM SĄ NARZĘDZIA?

Narzędzia krytycznego myślenia, to wizualne, proste narzędzia, które stosujemy to „Narzędzia TOC” stworzone już 40 lat temu przez dr Ellijahu Goldratta z Izraela oraz „Mapy Rozwiązywania Problemów PSM” stworzone kilkanaście lat temu przez dr Danilo Sirias z USA.

KORZYŚCI MYŚLENIA KRYTYCZNEGO DLA SZKOŁY

TWORZY NOWE

REGUŁY

TWORZY NOWE

RELACJE


NOWE RODZAJE

PYTAŃ

ROZWIJANIE NOWYCH

UMIEJĘTNOŚCI

NOWE RODZAJE

ZADAŃ

PRACA

ZESPOŁOWA

"Myślenie krytyczne- kiedyś myślałam, że jest podstawą funkcjonowania dobrej szkoły teraz myślę, że miałam rację!"

"Myślenie krytyczne - kiedyś myślałam, że nie będę potrafiła wdrażać go w edukacji, teraz myślę, że nie tylko można, ale trzeba koniecznie budować taką kompetencję u uczniów (i u siebie)."

"Kiedyś myślałam, że myślenie krytyczne jest dobrym dodatkiem, teraz myślę, że jest najważniejszą umiejętnością."

ODRÓŻNIENIE OD INNYCH SZKÓŁ

Praktycznie każda organizacja powinna mieć coś co odróżnia ją od reszty, inaczej pozostaje niezauważona przez swoich odbiorców. A to oznacza zniknięcie z rynku w pewnej perspektywie czasowej.

Dziś też każda szkoła, powinna zadbać o wyróżnianie się, przede wszystkim jakością, metodami swojej pracy. Coraz mniejsza liczba uczniów determinuje, że to rodzice są dziś w uprzywilejowanej sytuacji, będą wybierać najlepszą szkołę dla swojego dziecka, a niekoniecznie tę która jest najbliżej.

Rodzice dziś coraz częściej szukają szkoły, która zapewni bezpieczeństwo, rozwój ich kochanego dziecka. Poszukują szkoły, która jest otwarta, pracuje wg nowoczesnych metod, która oprócz przygotowania do testu czy matury zapewni rozwój kompetencji, dzięki którym ich dziecko będzie miało lepszy start w dorosłe życie. Szukają szkoły, gdzie nauczyciele traktują dzieci partnersko, nawiązują z nimi relacje, dzięki którym dzieci chcą przychodzić do szkoły i wspólnie się uczyć, bawić.

To wszystko zapewnia myślenie krytyczne, nowa kultura która powstaje gdy wdrożymy, zastosujemy je w szkole. Tym, bardzo, będziecie się odróżniać od innych szkół w okolicy.

Pragniemy, aby nasz Festiwal Myślenia Krytycznego jak najbardziej spełniał Państwa oczekiwania.


Przygotowaliśmy zatem dwa pytania, dzięki którym nasi uczestnicy mają realny wpływ na program Festiwalu. Zachęcamy do udziału w ankiecie poniżej:

ANKIETA

"Myślenie krytyczne jest kwintesencją kreatywnego działania z niegraniczoną możliwością myślenia, zastanawiania się, budowania odpowiedzi i popełniania błędów, a efektem końcowym jest właśnie twórcze działanie. Myślenie krytyczne to nie tylko działanie jednostki, a przede wszystkim wykorzystanie kreatywności wielu jednostek."

"Myślenie krytyczne – kiedyś myślałem, że w edukacji przedszkolnej się nie sprawdzi, bo dzieci za małe….teraz myślę, że byłam w błędzie! Nie tylko można uczyć (już 3 latki!) myślenia krytycznego, ale nawet trzeba! A na dodatek cały czas intuicyjnie to robię. Teraz mam większą świadomość i więcej narzędzi”

"Myślenie krytyczne - kiedyś myślałam, że to nauka samodzielnego myślenia, wnioskowania, teraz myślę, że to coś więcej. To zaplanowany sposób działania aby jeszcze więcej wynosić z zajęć... aby uczniowne mogli manipulować, doświadczać, wnioskować. To zadawanie pytań, poszukiwanie odpowiedzi, coś czego bardzo potrzebują aby stać się samodzielnym poszukiwaczem wiedzy."

KONTAKT

TOC dla Edukacji Polska Sp. z o.o.

Nałkowskiej 5b/3

80-286 Gdańsk

TOC dla Edukacji